אודות

פוּשִׁישִׁית היא הוצאה לאור קטנה קטנה, של אדם אחד. כל מה שיוצא בפושישית יוצא הן בפורמט דיגיטלי חופשי (כולל קוד מקור) והן בדפוס במחיר עלות.

השם „פושישית”

חיפושיות אהבתי מאז שאני זוכר את עצמי. חיפושיות זבל ופרות משה רבינו היו, ועודן, האהובות עלי.

שפה וטיפוגרפיה ועיצוב של ספרים לקח לי קצת יותר זמן לאהוב. הפעם הראשונה שנתקלתי באופן מודע בטיפוגרפיה היתה בכתה א׳, כשהחלטתי שרווחים בין מילים זה לא יפה ונקודות קטנות (שעכשיו אני יודע לקרוא להן אינטרפונקטים ושלרומאים היו רעיונות דומים…) בין מילים יפות הרבה יותר. את אהבתי לבלשנות אני חייב לטולקין.

כשרציתי, אי אז, להוציא לאור תרגום של המאמרים שעדיין לא תורגמו מ„אנרכיזם ומאמרים אחרים” של אמה גולדמן ותרגומים של כתבים אנרכיסטיים אחרים שעדיין לא תורגמו, חשבתי להוציא תחת השם „הוצאת חיפושית” (שורש חפ״ש, חופש), אלא שחיפוש „חיפושית הוצאה לאור” באינטרנט העלה שכבר קיימת הוצאה בשם הזה. הזמן עבר, ופרוייקט התרגום עדיין לא הושלם (אם כי אני מקווה שיושלם יום אחד), ובינתיים ההוצאה המתוכננת הפכה לבית לדברים אחרים. את בעיית השם פתרתי בעזרת בתי אילאיל, שקראה בעבר לחיפושית „פושישית”, pušišít (מה שהשתנה ל־šipušít, ומשם ל־xipušít, כמו המבוגרים).

מה ואיך יוצא בפושישית?

יש יותר קדימה מאשר אחורה. נושאים שבהם הייתי שמח לראות את פושישית עוסקת הם מוסיקה ותחומים הסובבים מסביב לליבה הרעיונית של חירות, שחרור מכבלים והפלת חומות: אנרכיזם, זכויות בעלי־חיים (כולל הומו סאפיינס סאפיינס), (אי־)אלימות, מיניות (קווירית ובכלל), אתאיזם, קוסמופוליטיות וכד׳. אם אתם רוצים להוציא טקסט בפושישית, צרו קִשרו קשר (ר׳ הדף „איך להשתתף?”).

העקרונות שעומדים מאחורי מה שיוצא בפושישית הם:

קבלת עותקים מודפסים

אמנם, כאמור, כל מה שיוצא בפושישית זמין לקריאה במחשב, כקובץ PDF, אך העיצוב תמיד בנוי במחשבה על דפוס. לדעתי המהדורות המודפסות הרבה יותר אסתטיות וקריאות מאלה הממוחשבת.

עותק מודפס תוכלו ליצור בעצמכם, או לקבל ממני אם תבקשו (יצירת קשר). במקום להסתבך עם ענייני תשלום (צ׳ק בדואר, PayPal וכד׳), בטח בסכומים קטנים כאלה (עלות הדפסה והכריכה + עלות משלוח), החלטתי לפשט את העניין: תגידו לי כמה עותקים לשלוח ולאן, ואשלח (אם אתם נמצאים בירושלים, יהיה אפשר אולי להעביר באופן ישיר ולחסוך את המשלוח). את התשלום אל תעשו אלי אלא תתרמו אותו למטרה שאתם חושבים שהיא ראויה (כל עוד היא לא מקדמת מיליטריזם, שוביניזם, גזענות, סוגנות וכיו״ב…). מי שלא יכול לתרום, מוזמןת לקבל עותקים בחינם.

הנה רשימה אישית שלי, לא מוציאה, לארגונים שאני מציע לתרום להם: אדם ללא גבולות — סיוע לנגישות רפואית, אנרכיסטים נגד גדרות, אקטיבסטילז, ארכיון האינטרנט, בצלם, גישה — מרכז לשמירה על הזכות לנוע, האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים, האגודה לזכויות האזרח בישראל, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, הספריה בגן לווינסקי, הספריה המרכזית לעיוורים, כבדי־ראיה ומוגבלים, התו החברתי, זנגביל, מוקד סיוע לעובדים זרים, מחסום watch — לא למחסומים, פרופיל חדש, רדיו כל השלום — רדיו ללא גבולות, שב״י, תעאיוש, Library on Wheels for Nonviolence and Peace, Médecins Sans Frontières, The Prisoners Literature Project.

אם תרצו לקבל עותק עם אותיות גדולות מיוחד (אותיות קידוש־לבנה), לנוחות הקריאה, אכין לכם עותק כזה.

האתר

האתר מופק באמצעות מערכת סטטית בשם פליקן. קבצי המקור מאוחסנים כאן.


יום מעניין וקריאה נעימה ומועילה,
יודה רונן